čt 30.5.202418:30

CIRKUS TROCHU JINAK - ERLEND-CIZINEC

Divadelní představení
CIRKUS TROCHU JINAK - ERLEND-CIZINEC
Zobrazit galerii

Brilantní sepětí všestranné akrobacie a živé hudby.

Celovečerní sólo akrobata Jindřicha Kopidola v režii Jana Jiráka s živou hudbou nabízí neobvyklé akrobatické prvky s originálními balančními objekty z čistého dřeva, kovu a tvrzeného plastu.

Cirkusová skica portrétu cizince uvnitř každého z nás.

Inscenace je cestou cirkusového umělce – všestranného artisty, v níž blízkost rizika mu dělá dobře i přes to, že z něj má strach. Autenticky dává nahlédnout do svého vnitřního světa, v němž neustále vyvrací vratkost i nepoddajnost, kde hledá rovnováhu. On však dokáže obrátit perspektivu svého pohledu, vystoupat a ovládnout vzduch, ale také se odevzdat zemské tíži. Celek je sledem vizuálně působivých obrazů, až jakousi melodramaticko-lyrickou reflexí životních fází člověka, který se ztratil sám sobě a všem okolo. Samota může jednomu v hlavě vytvořit svět úplně odloučený od toho vnějšího. Jeho neodmyslitelnými partnery jsou tři přítomní hudebníci, multiinstrumentalisté Kryštof Krása, Tomáš Jirák a zpěvačka Klaudia Korbely.

Výsostně autentický ponor do nitra člověka.

„Erlend, artisticky pohybové meditační zastavení nad vztahem vnitřní svobody a osamělosti zapadá do mozaiky současných inscenací, ve kterých se stále častěji již technická vytříbenost nestává metou a výsledkem, ale procesem a nástrojem, mění se perspektivy žánrů.“
Úryvek z recenze, Lucie Kocourková, Opera+

Intimní cirkusové sólo s ohromujícím účinkem.

Všestranný performer a artista Jindřich Kopidol působí ve světě novocirkusového a pouličního umění už mnoho let a virtuozitu svých balančních disciplín, jako jsou chůze po laně, balanční žebřík a rola bola, posouvá na další úroveň intenzivním studiem různých technik fyzického divadla, tance a způsobů práce s expresivní maskou. S Cirkus Trochu Jinak, z.s. spolupracuje od roku 2016, kde působí taktéž jako kvalifikovaný rigger.

Jan Jirák je performer, akrobat, choreograf a režisér. Studoval na Akademii moderního cirkusu v Dánsku a na Akademii múzických umění v Praze. Je spoluzakladatel Feel the Universe Circus Company. Založil projekt Prague Handstand School zabývající se vývojem a vzděláváním profesionálů a široké veřejnosti v oblasti hand balancingu, flexibility, taneční akrobacie a movement flow. Je pedagogem na katedře Nonverbálního divadla na pražské HAMU.

Ostravský Cirkus trochu jinak je kreativní, artistická společnost, která se od roku 2006 profiluje v oblasti nového cirkusu a pouličního divadla. Vytváří profesionální inscenace, pouliční performance, vzdělávací i kulturní programy pro širokou veřejnost.

Performer: Jindřich Kopidol
Režie: Jan Jirák
Hudba: Kryštof Krása, Tomáš Jirák, Klaudia Korbely
Dramaturgie: Hana Strejčková
Světelný design: Vojtěch Brtnický
Scénografie: Petr Síla, Pavla Nazarská
Kostýmy: Pavla Nazarská
Konstrukce cirkusových objektů: Kopidol/Jirák/Pokorný
Producent a produkce: Cirkus trochu jinak
Foto: František Ortmann

čtvrtek 30. 5. od 18:30 hodin ** šapitó ** vstupné 390 Kč ** předprodej vstupenek od 15. 4.

Poděkování za finanční podporu: Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury ČR

Speciální poděkování: Jatka 78, KD Mlejn, UmCirkum, Plato Ostrava, Komunitní centrum Žižkostel, PragueHandstand, HAMU

Premiéra se uskutečnila 20. 1. 2024 v 19:30 hodin, Jatka 78 Praha.