út 3.9.202419:00
Přidat do kalendáře:

ŽELARY

Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Činoherní divadlo A
ŽELARY
Zobrazit galerii

Jedná se o představení z divadelní sezóny 2023/2024.

Divadelní podoba strhujícího příběhu nezdolných lidí z hor.

Když Květa Legátová (1919–2012) v roce 2001 vydala svou zralou prvotinu, bylo jí přes osmdesát. Na literární scéně zazářila jako světlice z hřebenů pomezních hor. Její knížka sklidila mnoho cen a stala se námětem řady adaptací. Navazuje na jedinečnou tradici vesnického románu i dramatu, z níž se zrodily nejvýraznější plody české literatury, ke kterým se Želary právem řadí. Ucelený cyklus povídek splétá tvrdé osudy lidí z valašských kopanic v bezčasí první republiky do vzácně poetického příběhu, kde obnažená pravda lidského bytí souzní s horským podnebím.

Zkušený autor a režisér Jakub Nvota, který liberecký soubor dobře zná z inscenací Mikve a Král Lear, vytvořil pro DFXŠ dramatizaci, v níž se uplatní celý ansámbl bez výjimky. Obraz uzavřeného světa zapadlé vsi skládá jako mozaiku z obrazů s promlčeným tajemstvím i z vypjatých dramatických scén s překvapivým rozuzlením – tak jako samotná Legátová. Jakub Nvota ve své adaptaci vychází přímo z původního cyklu povídek, který vyšel pod názvem Želary, na rozdíl od stejnojmenné adaptace filmové, která sleduje děj novely Jozova Hanule. Na jevišti Šaldova divadla ožije košatý obraz horské vsi, která na mapách záhadným omylem neexistuje, a strhující zápas nezdolných lidí o život v horských samotách proniká srdce čistotou dravých pramenů, vůní bylin a hloubkou vysokého nebe. Nespoutané i něžné síly přírody si tady podmaňují život člověka a určují mu odvěké meze i nevyhnutelný rytmus ročních dob, milování, rození i umírání.

Režie: Jakub Nvota
Dramaturgie: Lenka Chválová
Scénografie: Pavol Andraško
Kostýmy: Lenka Hollá Odvárková
Hudba: David Rotter
Bitky: Petr Nůsek
Light design: Pavel Hejret
Inspice: Bohuslava Maršíková
Nápověda: Jitka Jirásková
Foto: Petr Neubert
Hrají: Štěpánka Prýmková, Martin Stránský, Martin Polách, Tomáš Impseil, Jana Hejret Vojtková, Kateřina Kornhäuserová, David Punčochář [J.H.], Tomáš Váhala, Eliška Jansová, Jana Stránská, Karolína Baranová, Václav Helšus, Ondřej Kolín, Eva Goldmannová, Filip Jáša, Markéta Tallerov, Jaromír Tlalka, Stavros Pozidis, Tomáš Holý [J.H.]

úterý 3. 9. ** UFFO ** 19:00 hodin ** předplatitelé vstup na abonentky ČDA 2023/2024, ostatní - vstupné 690, 640, 590 Kč ** předprodej vstupenek od 24. 6.